11 kwi 2018

11 kwi 2018

Port w Gdańsku – inwestycje w infrastrukturę, które mają pomóc w przejęciu części klientów portów niemieckich

Przez:

Sekcja: Aktualności

Port w Gdańsku zainwestuje 600 mln zł w dwa wielkie projekty, realizowane przy pomocy środków z UE, które winny pomóc przyciągnąć nowych kontrahentów w akwenie Morza Bałtyckiego. Po zadowalających wynikach 2017 r. równie pomyślny okazał się pierwszy kwartał 2018 roku. Najszybciej w porcie w Gdańsku rozwijają się przeładunki drobnicy skonteneryzowanej, paliw, węgla oraz nowych grup ładunkowych, których dawno nie było w Gdańsku, a mianowicie drewna.

W rankingu portów na Bałtyku Gdańsk zajmuje szóste miejsce, wyprzedzając Rygę, Rostock, Szczecin-Świnoujście i Lubekę. Dominują trzy porty rosyjskie, Gdańsk wyprzedzają jeszcze Göteborg oraz Kłajpeda. Najwyższą, drugą pozycję miał Gdańsk w zakresie przewozów kontenerowych, ustępując tylko Sankt Petersburgowi (dane za 2016 rok).

Dwa duże projekty inwestycyjne to pogłębienie toru wodnego z przebudową nabrzeży w Porcie Wewnętrznym,  i modernizacja sieci drogowo-kolejowej w Porcie Zewnętrznym o łącznej wartości ok. 600 mln zł, z czego 85% zostało dofinansowane z UE.   (źr. www.gospodarkamorska.pl – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet