26 lis 2021

26 lis 2021

Polski Ład: Składka zdrowotna opłacona w grudniu obniży podatek

Przez:

Sekcja: Aktualności

Przedsiębiorca, który zapłaci w grudniu składkę zdrowotną za ten miesiąc, będzie mógł odliczyć ją od podatku na dotychczasowych zasadach. Taką wykładnię potwierdziły zarówno ZUS, jak i Ministerstwo Finansów podczas spotkania Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Od 1 stycznia 2022 r. wejdzie w życie pakiet ustaw (głównie podatkowych) w ramach Polskiego Ładu. Jedna z bardziej dotkliwych dla przedsiębiorców zmian zakłada, że nie będą oni już mogli odliczyć od podatku składki zdrowotnej na obowiązujących obecnie zasadach. Eksperci sugerowali, że firmy mogą zaoszczędzić np. na wcześniejszej zapłacie składki zdrowotnej za grudzień 2021 r. Rekomendowali jej opłacenie jeszcze w tym roku, dzięki czemu możliwe miało być jej odliczenie.

– Dopóki zmiany nie wejdą w życie, czyli do 1 stycznia 2022 r., obowiązują obecne zasady. Dlatego jeżeli składka za grudzień zostanie opłacona w tym roku, to nie widzę przeszkód do jej odliczenia od dochodu – mówił dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF Aleksander Łożykowski. Jak dodał, kluczowa jest tu data wpłaty. – Przelew w styczniu, pomimo iż chodzi o składkę za grudzień, pozbawi możliwości odliczenia – podkreślił.

Takie podejście potwierdziła dyrektor departamentu realizacji dochodów Centrali ZUS. – Składka za grudzień może być opłacona w tym miesiącu. Taką praktykę stosowały zresztą dotychczas zakłady budżetowe, bo musiały zamknąć rok budżetowy – zaznaczyła.

(Źr. Dziennik Gazeta Prawna za GazetaPrawna.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet