1 lip 2022

1 lip 2022

Polski Ład: Rewolucja podatkowa 2.0

Przez:

Sekcja: Aktualności

Już od dziś obowiązują nowe, korzystniejsze zasady rozliczenia PIT, w tym obniżka stawki podatku z 17 do 12 proc. Wiceminister finansów Artur Soboń zaznaczył, że dzięki najnowszej reformie system podatkowy staje się prostszy i bardziej sprawiedliwy. – Nikt nie straci, a wiele osób zapłaci niższy podatek niż na zasadach obowiązujących od początku 2022 r. – zapewnił Soboń podczas czwartkowej konferencji prasowej. Dzięki temu większość pracowników już w lipcu odczuje podwyżki wynagrodzeń „na rękę”.

Soboń przyznał jednak, że będą też tacy, którzy zapłacą w lipcu wyższe zaliczki na podatek. Przykładowo, osoby zarabiające od 10 300 zł do 12 800 zł brutto zapłacą zaliczki wyższe o ok. 60 zł miesięcznie. Jednak w rozliczeniu za 2022 r. odczują już korzyści. Ministerstwo zapowiada również, że na początku lipca uruchomi kalkulator wynagrodzeń dla pracowników i zleceniobiorców. Eksperci przyznają, że zmiany naprawiające Polski Ład są konieczne. Trudno jednak będzie uniknąć zamieszania. – To nie jest uproszczenie systemu, ale wyeliminowanie rozwiązań, które się nie sprawdziły.

Zwraca uwagę, że w lipcu przedsiębiorcy będą musieli wprowadzić trzecią już w tym roku zmianę systemów księgowych i kadrowo-płacowych, by dostosować je do nowych przepisów. – Oznacza to duże koszty i nakład pracy. Niektóre zmiany są kłopotliwe technicznie, przy często niewielkich korzyściach przykładowo – przedsiębiorcy na ryczałcie i liniowym PIT mogą odliczyć połowę składki zdrowotnej. Ryczałtowcy zyskają na tym ok. 20–30 zł miesięcznie, liniowcy – ok. 130 zł. Do końca lipca resort finansów ma przygotować kalkulator dla przedsiębiorców.

Ma pomóc w podjęciu decyzji, czy warto zmieniać formę opodatkowania w trakcie roku. – Każdy musi indywidualnie wyliczyć, czy taka zmiana jest dla niego opłacalna. Płacący 19-proc. liniowy PIT lub ryczałt będą mogli przejść na skalę po zakończeniu roku, w zeznaniu za 2022 r. Ryczałtowcy mogą to zrobić także w połowie roku, składając oświadczenie do 22 sierpnia. (Źródło: Rzeczpospolita e – wydanie z dn. 01.07.2022 r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet