13 gru 2016

13 gru 2016

Pojazdy ciężarowe w Polsce są przeciążone – czy lekarstwem okaże się system ważenia pojazdów w ruchu?

Przez:

Sekcja: Aktualności

Z badań Instytutu Badawczego Dróg i Mostów wynika, że nawet co trzeci pojazd poruszający się po polskich drogach jest przeciążony.  Akademia Górniczo-Hutnicza podpisała porozumienie o współpracy z czterema firmami na rzecz rozwoju i upowszechniania systemów ważenia pojazdów w ruchu.  Chodzi o legalizację systemów ważenia pojazdów przy pełnej prędkości na trasie przejazdu, który to system działa w Czechach. Wg. Kapsch Telematic Services. średnio 25% pojazdów ciężkich, czyli o wadze powyżej 3,5 t, jest przeciążonych., zaś  w pojazdach lekkich, do 3,5 t skala przeciążeń wynosi nawet 80%. (wśród tych pojazdów zdarzają się przeciążenia 2–3-krotne).
W 2015 roku Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła blisko 7 tys. kontroli dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów poniżej 3,5 tony – w 5,6 tys. przypadków wystawiono mandat,  w tym roku w okresie od stycznia do października ważenie aut dostawczych wykazało przeciążenie w 90% przypadków.

Rozwiązaniem, które mogłoby poprawić stan infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa na drogach, jest wprowadzenie w Polsce do administracyjnego użytku systemów dynamicznego ważenia pojazdów w ruchu (WIM). Akademia Górniczo-Hutnicza oraz cztery firmy specjalizujące się w dostarczaniu nowoczesnych systemów ITS – Kapsch Telematic Services, CAT Traffic, TRAX Elektronik i Kistler Eastern Europe – podpisały  właśnie porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju i upowszechniania systemów ważenia dynamicznego pojazdów.

Prace naukowe i techniczne nad systemami WIM trwają w AGH od ponad 10 lat. Czujniki systemów są montowane bezpośrednio w nawierzchni, dzięki czemu każdy pojazd poruszający się danym odcinkiem drogi podlega kontroli. Jednak największą trudnością przy wdrożeniu takiego systemu jest zmienna, nie do końca kontrolowana dokładność ważenia.

Na świecie prace w zakresie wprowadzenia systemów ważenia pojazdów w ruchu do systemu prawnej kontroli masy pojazdów prowadzone są od ponad dekady. Nikomu jednak poza Czechami (automatyczne wagi stosowane od 3 lat), to się do tej pory nie udało. Polska jako drugi kraj na świecie ma szansę używać systemów WIM po to, by sprawdzać, czy przepisy są przestrzegane.       (źr. www.gospodarkamorska.pl – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet