24 lis 2022

24 lis 2022

Pakiet Mobilności: orzeczenia sądowe na korzyść przedsiębiorców

Przez:

Sekcja: Aktualności

 

Nieżyciowe przepisy Pakietu Mobilności już doprowadziły do konfliktów między inspekcjami i przewoźnikami, które sądy rozstrzygają na korzyść przedsiębiorców.

We Francji służby bardzo rygorystycznie podchodzą do korzystania z hoteli, wymaganych przez Pakiet Mobilności. – Funkcjonariusze dokonują nocnych nalotów na parkingi i przewoźnicy muszą stosować się do nowych przepisów. Jako firma spedycyjna dopisujemy do ceny za transport koszty hoteli – przyznaje dyrektor sprzedaży w Done! Deliveries Teodor Kula.

Za bardzo nawet nie wiadomo, gdzie kierowcy mają spędzać noce podczas regularnego tygodniowego wypoczynku. Hoteli nie ma, zaś służby żądają dowodów, że nocleg odbył się poza ciężarówką.

Niedawno szwedzkie służby wystawiły przewoźnikowi mandat 6 tys. koron szwedzkich za nieprzestrzeganie obowiązku pobrania tygodniowego wypoczynku poza kabiną samochodu, ponieważ kierowca nie miał rachunku za hotel i zapewniał, że odpoczywał w prywatnym domu.

Unijne przepisy nie przewidują możliwości żądania przez służby dokumentów spędzenia wypoczynku podczas drogowej inspekcji.  Nie zobowiązują kierowcy do przechowywania w kabinie dokumentacji miejsca spędzenia wypoczynku. Unijne wyjaśnienia wskazują, że kierowcy mogą pobierać regularny wypoczynek nie tylko w hotelach lub motelach, ale także w prywatnych domach.

Kilka firm zdecydowało się od wołać od nałożonych kar wyroków zaoczne np. dot. regularnych odpoczynków tygodniowych lub dobowych. 16 listopada sąd policyjny w Lyonie unieważnił postępowanie w sprawie kontroli regularnego odpoczynku tygodniowego kierowcy polskiej firmy transportowej.

Sąd karny w Rodez uniewinnił polską firmę transportową, która została oskarżona o przestępstwo „organizacji czasu pracy kierowców i ich odpoczynków w sposób naruszający ustawodawstwo społeczne” i zasądził zwrot wpłaconej kary w wysokości 4.000 euro.

Źródło: Rzeczpospolita e – wydanie z dnia 17.11.2022 r./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet