5 lip 2019

5 lip 2019

Pakiet antytranzytowy w Tyrolu w Austrii

Przez:

Sekcja: Aktualności

Region Tyrolu w Austrii boryka się z bardzo dużymi problemami spowodowanymi wzmożonym ruchem drogowym w tranzycie. Wojewoda Regionu Tyrolu w Austrii wydał dekret o zakazie jazdy na wybranych drogach podrzędnych, którymi kierowcy omijali korki na autostradach. Ze względu na duże i ciągle wzrastające zanieczyszczenie powietrza planowane są dalsze, wcześniej zapowiadane ograniczenia ruchu tranzytowego przez Przełęcz Brennerską.

Euro 4 – całkowity zakaz jazdy przez Tyrol od 01.10.2019

Euro 6 – sektoralny zakaz jazdy przez Tyrol od 01.01.2020 – Według  zapowiedzi Wojewody Regionu Tyrolu z dniem 01.01.2020 roku wchodzi w życie zakaz jazdy przez Tyrol dla pojazdów ciężarowych powyżej 7,5 to z silnikami klasy Euro 6 przewożących materiały objęte sektoralnym zakazem jazdy.

Dodatkowo zostaną naniesione na listę materiałów objętych sektoralnym zakazem jazdy dalsze produkty, których nie będzie można już od stycznia 2020 przewozić ciężarówkami przez Tyrol tj.: papier, papa, wyroby z olejów mineralnych.

Zakazem nie będą objęte pojazdy z najnowszymi modelami silników o emisji spalin Euro 6d.

Euro 5 – całkowity zakaz jazdy przez Tyrol od 01.01.2021

Jest wielu przeciwników wprowadzenia ograniczeń w ruchu drogowym przez Tyrol. Między innymi Region Bawarii w Niemczech zapowiedział wytoczenie procesu Austrii przed Trybunałem Europejskim.

Alternatywą przejazdu najkrótszą drogą przez Przełęcz Brennerską z Włoch do Niemiec i z powrotem po wprowadzeniu zakazów dla pojazdów ciężarowych pozostanie skorzystanie z możliwości przejazdu ciężarówki na platformie kolejowej pociągiem ROLA – można skorzystać z pociągu RoLa,  ale nie ma przymusu. Innym rozwiązaniem będzie przejazd autostradą A10, ale będzie się to wiązać z dużą stratą czasu lub przejazd tranzytem przez Szwajcarię co wiąże się z wyższymi kosztami.

Więcej informacji na ten temat na stronie:www.hga-com.at/index.php/pl/news/1381-realizacja-pakiet-antytranzytowy-w-tyrolu-w-austrii  (Źr. www.hga-com.at, www.pspdgdynia .pl- red.)

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet