9 gru 2022

9 gru 2022

Od nowego roku obowiązek posiadania profilu na PUE dla wszystkich przedsiębiorców

Przez:

Sekcja: Bez kategorii

Od początku przyszłego roku, zgodnie ze zmianami w przepisach, każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zachęca do zakładania konta już teraz. Można to zrobić podczas osobistej wizyty w placówce ZUS lub online korzystając ze swojego profilu zaufanego.

Obecnie obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców. – Do 30 grudnia br. wszyscy płatnicy składek powinni mieć konto na PUE ZUS.

Do 30 grudnia br. wszyscy płatnicy składek – osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej – powinni mieć konto na PUE ZUS. Mogą to zrobić osobiście lub upoważnić kogoś do dostępu do roli płatnika na PUE ZUS. Jeżeli płatnik składek samodzielnie nie założył profilu na PUE ZUS, ale udzielił pełnomocnictwa do swojej roli płatnika np. księgową lub pracownika biura rachunkowego, to znaczy, że płatnik ma już swój profil.

Dokładna instrukcja, jak założyć konto na platformie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest dostępna na stronie Zakładu. Do tej pory właściciele małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników nie mieli obowiązku posiadania indywidualnego konta. Jednak od 1 stycznia 2023 roku będą musieli je mieć wszyscy pracodawcy oraz osoby samozatrudnione. ( Źródło: Prawo.pl dla LEX z dn. 07.12.2022 r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet