21 wrz 2018

21 wrz 2018

OBRADY CLECAT BREXIT WG I CITI, 17-18.09.2018, BRUKSELA

Przez:

Sekcja: Aktualności

17 i 18 września br. delegat PISiL uczestniczył  w posiedzeniu CLECAT BREXIT WORKING GROUP I CUSTOMS AND INDIRECT TAXATION INSTITUTE (CITI).

Pierwszego dni gośćmi byli przedstawiciele Her Majesty Revenue and Customs (HMRC) zajmujący się przygotowaniem kwestii celnych i handlowych po Brexicie, którzy poinformowali, że: UK wprowadzi w życie Independent Trade Policy z resztą świata; z krajami UE White Paper proponuje Facilitated Customs Arrangement (FCA), na mocy którego nie byłoby konieczności odpraw celnych, procesów celnych i kontroli ( FCA nie wyklucza konieczności składania deklaracji celnych); reguły Wspólnego Rynku ( Single Market) będą przestrzegane, chyba ze Parlament UK zdecyduje inaczej; w przypadku braku porozumienia nie będzie wolnego obrotu towarami miedzy UK a UE – będą obowiązywać deklaracje celne, cła i VAT.

W drugim dniu gośćmi posiedzenia  byli przedstawiciele Komisji UE, z zespołu negocjującego z UK kwestie handlowe. Przedstawiciel zespołu  stwierdził, że  obawy co do przyszłych rozwiązań są i pozostaną i dlatego  przyszły kształt stosunków miedzy UK a UE może być dyskutowany dopiero po 29.03.2019 podczas transition period który będzie trwać do końca grudnia 2020 –  na dziś  pozostają poważne różnice zdań miedzy UE a UK. (opr. JS/ES)

 

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet