23 gru 2019

23 gru 2019

Nowy UCC WORK PROGRAMME

Przez:

Sekcja: Aktualności

W dniu 16 grudnia opublikowano nową wersję programu prac dotyczącego unijnego kodeksu celnego. Program prac stanowi instrument wspierania rozwoju i wdrażania celnych systemów informatycznych. Poprzednia wersja programu prac została ustanowiona w 2016 r., na początku wdrażania UKC.

Zgodnie z przepisami celnymi UE, wszelka wymiana danych między organami a sektorem prywatnym musi odbywać się cyfrowo. W urzędzie celnym wiele procedur było już cyfrowych przed UKC, ale niektóre z nich, które pozostały, teraz muszą stać się elektroniczne. Oprócz obowiązku dotyczącego procedur cyfrowych w UKC,  program prac zapewnia lepszą harmonizację systemów informatycznych. W kilku przypadkach procedury są nawet scentralizowane na poziomie UE lub mogą być wykonywane w sposób scentralizowany przez sektor prywatny.

Nowe terminy przedłużają okres wdrażania różnych głównych systemów, w tym importu, eksportu (ECS / AES), tranzytu (NCTS) i wejścia (ICS). W nowym programie ustanowiono także nowe obowiązki dotyczące sprawozdawczości z realizacji. ( Źródło: CLECAT Newsletter z dn. 21.12.2019/HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet