2 gru 2020

2 gru 2020

Nowe Prawo celne. Projekt resortu finansów przyjęty przez rząd

Przez:

Sekcja: Aktualności

Głównymi celami projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo celne oraz niektórych innych ustaw, którą dziś przyjęła Rada Ministrów są:

– ujednolicenie i usprawnienie wydawanie decyzji dotyczących naliczania należności celnych i podatkowych oraz opłaty paliwowej i opłaty emisyjnej w związku z importem towarów.

-nowe rozwiązania dotyczące identyfikacji cudzoziemców do celów podatkowych.

W przypadku importu towarów prowadzone będzie tylko jedno postępowanie dla wszystkich należności i opłat oraz zostanie wydana tylko jedna decyzja obejmująca cło, podatki i opłaty. Obecnie prowadzone jest postępowanie celne i podatkowe. W wyniku tych postępowań – w zależności od rodzaju towaru – wydawanych jest nawet kilka decyzji (dotyczących należności celnych i podatkowych oraz opłat: emisyjnej – płacona przez firmy, które wprowadzają na polski rynek paliwa silnikowe i paliwowej – płacona m.in. przez producentów paliw silnikowych).

Rozwiązanie to ograniczy koszty po stronie przedsiębiorcy i urzędu celno-skarbowego oraz ułatwi i usprawni działalność importową.

Ponadto projekt zakłada odformalizowanie procedury wpisu do wykazu gwarantów uprawnionych do udzielania gwarancji składanych jako zabezpieczenie pokrycia kwot wynikających z długów celnych. Wykaz gwarantów będzie prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej i on będzie decydował o wpisie do tego rejestru. Odformalizowany zostanie również wpis osoby na listę agentów celnych. Wpis na listę będzie decyzją Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Skrócony zostanie czas oczekiwania podmiotów i osób zainteresowanych na taki wpis.

Ujednolicony zostanie tryb prowadzenia kontroli celno-skarbowych w zakresie przestrzegania przepisów prawa celnego i prawa podatkowego w związku z importem towarów.

Projekt zakłada również umożliwienie nadawania numeru PESEL osobom (głównie cudzoziemcom) nieprowadzącym działalności gospodarczej lub niebędącym zarejestrowanymi podatnikami VAT, które nie posiadają zameldowania na terytorium RP. Zmiany te będą korzystne dla pracodawców zatrudniających cudzoziemców.

Opłata paliwowa i opłata emisyjna

Projekt wprowadza zmiany dostosowujące przepisy regulujące opłatę paliwową do przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz możliwość ubiegania się o zwrot opłaty paliwowej. Będzie ona zwracana w przypadkach i na zasadach przewidzianych dla zwrotu podatku akcyzowego na wniosek podmiotu uprawnionego do takiego zwrotu.

Zgodnie z projektowanymi przepisami naczelnik urzędu celno-skarbowego stanie się organem właściwym do przyjmowania informacji o opłacie emisyjnej w przypadku importu paliw silnikowych (obecnie informacje te składane są do naczelnika urzędu skarbowego).(Źr.www.gov.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet