17 maj 2018

17 maj 2018

Niemcy – rząd zatwierdził nowe stawki myta

Przez:

Sekcja: Aktualności

1 lipca br. myto zostanie rozszerzone na wszystkie drogi federalne, a 1 stycznia 2019 r. stawki opłat zostaną podwyższone. Dodatkowe wpływy będą przeznaczone na remonty i rozbudowę  infrastruktury. Projekt ustawy opiera się on na ekspertyzie Federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) i przewiduje m.in. nałożenie opłaty za emisję hałasu.
Obecnie myto w Niemczech pobierane jest od pojazdów o dmc przekraczającym 7,5 t, na ok. 15 tys. km autostrad i wielopasmowych dróg federalnych – od 1 lipca opłaty będą pobierane na kolejnych 40 tys. km. Operator systemu opłat Toll Collect szacuje, że skutki rozszerzenia myta odczuje 30 tys. niemieckich firm posiadających ok. 140 tys. pojazdów. Podwyżka stawek może wynieść nawet  60%..
Zgodnie z ekspertyzą BMVI myto ma się składać z trzech komponentów składowych za :
– infrastrukturę, – zanieczyszczenie środowiska, – obciążenie hałasem.

Przykładowo 18-tonowe ciężarówki z 4 osiami i więcej będą podlegały opłacie w wysokości 18,7 centa za kilometr (dla klasy Euro 6) lub 19,8 centa za kilometr (dla klasy Euro 5). Dla porównania obecnie stawki te wynoszą  odpowiednio dla danej klasy 11,7 i 13,5 centa.      (źr. www.pspdgdynia.pl  – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet