7 kwi 2016

7 kwi 2016

Najnowsze statystyki dotyczące bezpieczeństwa na drogach UE

Przez:

Sekcja: Aktualności

Statystyki dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego z 2015 r., opublikowane 31 marca 2016 r. przez Komisję Europejską potwierdzają, że europejskie drogi są najbezpieczniejszymi na świecie. W 2015 r. na drogach UE życie straciło 26 tys. osób – o 5,5 tys. mniej niż w roku 2010. Według danych Komisji Europejskiej na unijnych drogach poważne obrażenia odniosło 135 tys. osób. Koszty społeczne (rehabilitacja, opieka zdrowotna, szkody materialne itp.) rannych i ofiar śmiertelnych na drogach szacuje się na co najmniej 100 mld euro.

Zmniejszyła się również liczba ofiar śmiertelnych wypadków także w Polsce. W ciągu pięciu lat wskaźnik liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na milion mieszkańców zmniejszył się o jedną czwartą ; w 2015 r. było to 77 osób. Pomimo utrzymania w 2015 roku przez Polskę trendu spadkowego w zakresie liczby wypadków i ofiar śmiertelnych, to nadal liczba ofiar śmiertelnych należy do  najwyższych w Europie i daleko odbiega od średniego poziomu w UE.

Średni współczynnik śmiertelności w wypadkach drogowych w UE w 2015 r. wyniósł 51,5 na 1 mln mieszkańców i nie zmienił się przez ostatnie dwa lata. Do tego spowolnienia przyczyniło się kilka czynników, m.in. większa liczba wypadków z udziałem niechronionych i zmotoryzowanych użytkowników dróg w miastach. Dużą część spośród 135 tys. osób, które w wypadkach drogowych odniosły obrażenia, stanowili piesi i rowerzyści.

Strategicznym celem UE jest obniżenie o połowę liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w okresie od 2010 do 2020 r. Aby ten cel osiągnąć KE zamierza w drugiej połowie 2016 r. opracować centralny plan wdrażania współpracujących inteligentnych systemów transportowych (ITS), umożliwiających dwukierunkową komunikację między pojazdami oraz między pojazdami a infrastrukturą drogową. Systemy takie pozwolą pojazdom wzajemnie się ostrzegać bezpośrednio (np. w przypadku nagłego hamowania) lub za pośrednictwem infrastruktury (np. planowane roboty drogowe).(Źr.mib.gov.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet