8 sty 2024

8 sty 2024

MSC wprowadzi dodatkową opłatę za transport kontenerów

Przez:

Sekcja: Aktualności

Szwajcarski MSC wprowadza dla europejskich klientów „dopłatę za operację awaryjną” (Emergency Operation Surcharge) w wysokości od 500 do 2000 dolarów za transport kontenera na pokładzie jej statków zmierzających do Ameryki Północnej i Południowej. Dopłata związana jest z kryzysem wywołanym przez ataki terrorystów na statki na Morzu Czerwonym.

Z powodu ataków bojowników Huti na kontenerowce przepływające przez Morze Czerwone do Kanału Sueskiego, przewoźnicy rezygnują z tej najkrótszej przeprawy między Azją i Europą. Kontenerowce kierowane są drogą okrężną dookoła kontynentu afrykańskiego, co wydłuża to transport towarów z Chin czy Wietnamu do Europy nawet o 15 dni.

Operatorzy kontenerowców naliczają też dodatkowe opłaty, co ma zrekompensować im m.in. dodatkowy koszt paliwa. W efekcie stawki za transport kontenera z Azji do Europy wzrosły prawie trzykrotnie.

MSC poinformował, że od 1 lutego 2024 r. wprowadza dopłaty za operację awaryjną (Emergency Operation Surcharge). Zostaną one naliczane na trasach z Europy Zachodniej oraz Skandynawii i krajów rejonu Morza Bałtyckiego (statki MSC zawijają do Gdyni i Kłajpedy), a także z basenu Morza Śródziemnego i portów nad Adriatykiem – do USA, Kanady, Meksyku, Portoryko i na Bahamy.

Poniżej, fragment komunikatu MSC:

– Ze względu na zwiększone ryzyko podczas przeprawy przez Morze Czerwone zostaliśmy zmuszeni do zmiany trasy statków przez Przylądek Dobrej Nadziei. Wpłynie to na naszą efektywność operacyjną i ma bezpośredni wpływ na ponoszone przez nas koszty ze względu na uruchomienie dodatkowych statków, potrzebnych do utrzymania harmonogramu realizowanych połączeń. Chodzi o zachowanie aktualnego poziomu świadczonych usług.

Wysokość dopłat za transport kontenerów:

Europa Północna, Skandynawia i kraje bałtyckie:

kontener 20’ – 500 dolarów,

kontener 40′ – 1000 dolarów,

kontener chłodnia – 1000 dolarów.

Morze Śródziemne i Adriatyk:

kontener 20’ – 1200 dolarów,

kontener 40′ – 1500 dolarów,

kontener chłodnia – 2000 dolarów.

Szwajcarska firma poinformowała też, że dotychczasowe opłaty za transport wciąż obowiązują, niezależnie od zaplanowanych dopłat. Więcej informacji kontrahenci MSC otrzymają w biurach tej linii żeglugowej.  ( Źródło: portaltsl.pl z dn.07.01.2024 r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet