15 paź 2019

15 paź 2019

Modyfikacja tymczasowej taryfy celnej UK

Przez:

Sekcja: Aktualności

Rząd Wielkiej Brytanii zaproponował 3 zmiany do projektu tymczasowej taryfy celnej, która miałaby wejść w życie w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

Według zapowiedzi w stosunku do pierwotnej wersji projektu (z marca br.) ma się zmienić:

  • cło na ciężarówki i auta dostawcze (z 22% na 10%) – wg rządu Wielkiej Brytanii jest to odpowiedź na potrzeby przewoźników w Wielkiej Brytanii (w tym między innymi aby celem wymiany starej floty aut na nową, bardziej niskoemisyjną);
  • cło na bioetanol (dla niektórych kategorii produktów cło 0%) – jako wsparcie dla producentów, którzy wykorzystują to paliwo do infrastruktury krytycznej;
  • cło na niektóre tekstylia – obniżenie ceł dla krajów rozwijających się, które miały dotychczas preferencyjny dostęp (dla UE cło takie samo jak w projekcie taryfy celnej z marca br.).

Według rządu Wielkiej Brytanii są to dostosowania ułatwiające funkcjonowanie łańcuchów wartości. Wobec pierwotnej wersji z marca br., wartość importu bezcłowego zwiększyłaby się o 1 punkt procentowy (z 87% do 88%).  (Źr.www.brexit.gov.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet

W związku z wojną na Ukrainie apelujemy do członków PISiL z prośbą o dokonywanie odpraw celnych tranzytowych i eksportowych obejmujących pomoc humanitarną dla Ukrainy pro bono. Niech to będzie jeden ze składników wkładu branży TSL w pomoc niesioną naszym sąsiadom. (PISiL).