22 lut 2021

22 lut 2021

Ministerstwo Rozwoju uruchomi jedno e-konto przedsiębiorcy

Przez:

Sekcja: Aktualności

Od lipca 2021 roku zniknie portal CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zostanie połączony z portalem biznes.gov.pl. To na nim każdy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie miał swoje konto i dostęp do wszystkich informacji, np. przyznanych koncesji zezwoleń, kodów PKD. Od października zostanie też uruchomiana jedna wyszukiwarka firm, zarówno indywidualnych jak i spółek.

Obecny portal CEIDG, dostępny pod adresem ceidg.gov.pl zniknie.

Obecnie działalność można też zarejestrować przez portal w w CEIDG. Można więc mieć zarówno konto w CEIDG, jak i na biznes.gov.pl. Oba konta nie są jednak ze sobą połączone. Z poziomu portalu CEIDG można dokonywać zmian w rejestrze, ale nie widać, jakie inne sprawy urzędowe przedsiębiorca może załatwić on-line. Resort chce to zmienić przez likwidację portalu CEIDG i stworzenie jednego konta przedsiębiorcy na biznes.gov.pl. –  Po połączeniu CEIDG z biznes.gov.pl przedsiębiorca zyska jedno konto użytkownika, czyli „konto przedsiębiorcy”, zamiast dotychczasowych dwóch.  A więc będzie jedno miejsce do sprawdzania powiadomień, statusu i historii realizowanych przez siebie spraw urzędowych, również spraw załatwianych w rejestrze CEIDG – wyjaśnia dyrektor Wójcicki. Na razie jednak z konta przedsiębiorcy nie będzie można przejść bezpośrednio do portalu podatkowego czy ZUS PUE.

Do logowania czy rejestracji konta przedsiębiorcy  w biznes.gov.pl potrzebny będzie jednak profil zaufany. Obecnie na biznes.gov.pl może założyć konto każdy, nawet, gdy nie ma profilu zaufanego czy e-dowodu.  Rejestracja możliwa bowiem przez adres mailowy. Z kolei konto w portalu CEIDG mogą mieć tylko ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i mają profil zaufany.

Już w październiku 2021 roku na biznes.gov.pl pojawi się wyszukiwarka firm, i to zarówno tych zarejestrowanych w CEIDG, jak w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Bardzo wiele e-usług udostępnia zwłaszcza Główny  Inspektorat Transportu Drogowego.

Źródło: Prawo.pl dla LEX z dn.17.02.2021 r./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet