5 cze 2017

5 cze 2017

Minister infrastruktury krytykuje propozycje KE ws. transportu. Polska będzie przeciw

Przez:

Sekcja: Aktualności

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk skrytykował przedstawiony przez Komisję Europejską pakiet w sprawie międzynarodowego transportu drogowego w UE. Zapowiedział, że Polska będzie szukała sojuszników, by zablokować te rozwiązania .jako szkodliwe dla sektora transportu międzynarodowego nie tylko w Polsce, czy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ale także całej Europy.
.KE przedstawiła w środę propozycję przepisów, które nakładają na firmy transportowe obowiązek wypłacania płacy minimalnej kierowcom wykonującym przewozy międzynarodowe w sytuacji gdy kierowca spędzi więcej niż trzy dni w miesiącu w danym kraju. Minister wyraził obawę, że w świetle takich regulacji wzrosną koszty transportu w całej Europie, za co zapłacą docelowi odbiorcy towarów. Podkreślił, że nie może być tak, że rozstrzygnięcia Francji czy Niemiec, wobec których prowadzone jest postępowanie o naruszenie prawa UE w tym obszarze, staną się podstawą nowych unijnych przepisów.

Minister zwrócił uwagę, że tworzy się koalicja kilkunastu państw europejskich, które nie akceptują tych rozwiązań wymieniając Węgry, Słowację, Czechy, Litwę, Łotwę, Estonię, Rumunię, Bułgarię, Portugalię i Hiszpanię.

Przedstawiony przez Komisję Europejską pakiet to osiem projektów prawnych, które według Komisji winny doprowadzić do poprawy funkcjonowania rynku przewozów drogowych oraz warunków socjalnych i zatrudnienia pracowników. Jak tłumaczyła na konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc, wszystkie elementy pakietu mają służyć temu, by transport drogowy był bardziej przejrzysty, płynny, a także uczciwy.      (źr. www.gospodarkamorska.pl – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet