7 lip 2022

7 lip 2022

MI monitoruje proces budowy portu offshore’owego

Przez:

Sekcja: Aktualności

Ministerstwo Infrastuktury monitoruje proces budowy portu offshore’owego w zakresie obsługi morskich farm wiatrowych w Gdańsku, przede wszystkim z zapewnieniem strony legislacyjnej
i finansowej – powiedział w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej.

Jak wskazał Gróbarczyk, po zmianie uchwały w sprawie lokalizacji terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych z portu w Gdyni na Gdańsk, umowę trójstronną między deweloperami określono bez uczestnictwa w tym zakresie ministerstw „ponieważ jest to przedsięwzięcie stricte biznesowe”.

Dodał, że porozumienie dotyczy spółek PGE, Orlen i PFR, ale Ministerstwo Infrastruktury nie uczestniczy w dalszym ciągu negocjacji „chociażby ze względu na poufność”. Resort monitoruje natomiast „proces realizacji przedsięwzięcia”, przede wszystkim z zapewnieniem strony legislacyjnej i finansowej, „co zostało określone w KPO, które zakłada 246 mln euro na realizację portu offshore’owego wraz z portami serwisowymi” w Ustce i Łebie.

„Do 30 czerwca 2021 r. prezes URE wyraził zgodę na wsparcie dla pięciu morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5,9 GW. Te farmy wiatrowe są już w trakcie procesów inwestycyjnych i przygotowawczych. Przewiduje się, że pierwsze z nich będą uruchomione w 2026 r.” – powiedział dyrektor Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Marcin Ścigan.

Dodał, że każdy z tych projektów jest w trakcie uzyskiwania zgody Komisji Europejskiej, która będzie wydawała indywidualne decyzje w zakresie pomocy publicznej. Następnie prezes URE wyda ponowną decyzję potwierdzającą ostateczny poziom wsparcia. MKiŚ szacuje, że ten proces zakończy się do początku przyszłego roku. ( Źródło: gospodarkamorska.pl z dn. 07.07.2022 r./ HW )

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet