4 gru 2023

4 gru 2023

MF ostrzega przed fałszywymi e-mailami o zwrocie nadpłaconego podatku za 2022 r.

Przez:

Sekcja: Aktualności

Pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości, których autor podszywa się pod Ministerstwo Finansów i informuje o zwrocie podatku.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

Do Ministerstwa Finansów docierają sygnały o wiadomościach e-mail, w których nadawca informuje o przysługującym podatnikowi zwrocie nadpłaconego podatku i zachęca do zalogowania się w serwisie e-Urząd Skarbowy. W rzeczywistości po kliknięciu w baner logowania podatnik jest kierowany na stronę, która służy do wyłudzania danych.

Fałszywa wiadomość zawiera logo Ministerstwa Finansów i serwisu e-Urząd Skarbowy oraz adres Ministerstwa Cyfryzacji.

Tego typu wiadomości nie zostały wysłane z serwerów resortu finansów, a otwieranie linków w nich zawartych jest niebezpieczne. Oszuści próbują w ten sposób uzyskać dane kont bankowych oraz kart płatniczych podatnika.

Prosimy o zachowanie ostrożności i nieotwieranie linków z podejrzanej korespondencji, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości.

Na stronie Ministerstwa Finansów zamieszczono przykład fałszywego e-maila : Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami o zwrocie nadpłaconego podatku za 2022 r. – Ministerstwo Finansów – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

W przypadku, gdy oszust uzyska dostęp do danych np. do logowania konta bankowości internetowej, MF zaleca podjąć następujące kroki:

  • jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem,
  • zmienić hasło do bankowości internetowej,

jeżeli doszło do wyłudzenia środków finansowych lub danych, zgłosić ten fakt w najbliższym komisariacie Policji. (Źr.www.gov.pl-K.O.)

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet