29 wrz 2020

29 wrz 2020

MF i KAS pracują nad likwidacją szlabanów na państwowych autostradach

Przez:

Sekcja: Aktualności

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowują wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich. Przejazd odcinkami autostrady A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica bez szlabanów będzie możliwy od IV kwartału 2021 r.

Na państwowych odcinkach dróg płatnych będzie działał jeden system poboru opłat e-Toll. Obecnie opłata za przejazd na tych odcinkach jest pobierana w sposób manualny, z wykorzystaniem tzw. bramek lub elektronicznie, przy użyciu dedykowanych urządzeń OBU (viaBOX lub viaAUTO) w technologii radiowej (DSRC).

Planowane jest wprowadzenie dwoch możliwości opłacania przejazdu autostradą przez pojazdy lekkie (o masie do 3,5 tony):

-zakup biletu autostradowego (e-Ticket),

-na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-Toll), analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne dostarczonej przez KAS.

Dzięki przygotowaniu interfejsu API dla chętnych przedsiębiorców, bilet autostradowy będzie można kupić poprzez nowoczesne kanały dystrybucji online jak np. serwis internetowy, terminale samoobsługowe, bezpłatną aplikację mobilną, aplikacje bankowe czy integrujące płatności.

Bilet będzie można również kupić na stacji paliw czy w kiosku, co będzie wygodne dla osób, które nie korzystają z rozwiązań cyfrowych.

Więcej informacji na ten tamat na stronie: https://www.gov.pl/web/finanse/mf-i-kas-pracuja-nad-likwidacja-szlabanow-na-panstwowych-autostradach  (Źr.www.gov.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet