7 lip 2020

7 lip 2020

Kontrole UOKIK w 51 firm podejrzanych o tworzenie zatorów płatniczych

Przez:

Sekcja: Aktualności

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wszczął w czerwcu postępowania wobec 51 dużych przedsiębiorców, u których mogą występować zatory płatnicze. Chodzi m.in. o producentów słodyczy, sprzętu AGD, odzieży, firmy logistyczne, a celem działań jest poprawa płynności finansowej polskich przedsiębiorców, szczególnie mikro, małych i średnich.

UOKiK ma możliwość podjęcia interwencji na rynku zmierzającej do poprawy terminowości rozliczeń finansowych w transakcjach handlowych, w których występuje dysproporcja w wielkości i sile rynkowej uczestników.

Prowadzenie postępowań w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych to nowe kompetencje prezesa UOKiK. Może on interweniować, jeśli suma zaległych świadczeń pieniężnych przedsiębiorcy w ciągu 3 kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 mln zł (od 2022 r. będzie to 2 mln zł). Dotyczy to zaległości z faktur wystawionych po 1 stycznia 2020 r. lub wcz Zweryfikowanie dokonanych analiz wymaga przeprowadzenia postępowań administracyjnych, a także zebrania i wszechstronnej oceny materiału dowodowego. W toku postępowania podmioty mają obowiązek przekazywania informacji i dokumentów na żądanie Prezesa UOKiK. Dotyczy to m.in. elektronicznych ksiąg podatkowych i dowodów księgowych. Oznacza to, że aby ustalić terminy zapłaty za faktury UOKiK może zbadać dane zawarte w jednolitych plikach kontrolnych, takich jak np. JPK_WB czy JPK_KR oraz ocenić dane pochodzące z różnych innych źródeł, w tym z przeprowadzonych kontroli,  jeśli termin płatności stał się wymagalny w 2020 r.

Sankcja, jaka grozi przedsiębiorcom, jest sumą jednostkowych kar za każdą należność nieuregulowaną lub zapłaconą po terminie. Pojedyncze kary obliczane są według specjalnego wzoru, a ich wysokość zależy przede wszystkim od wielkości długu i czasu opóźnienia w płatności.   ( Źródło:  Prawo.pl dla LEX z dn. 06.07.2020./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet