23 lip 2018

23 lip 2018

Komunikat Komisji Europejskiej w sprawie przygotowania do Brexitu

Przez:

Sekcja: Aktualności

19 lipca br. Komisja Europejska wydała komunikat w sprawie prac przygotowawczych w związku z Brexitem. Tekst komunikatu skierowany jest zarówno do państw członkowskich jak i podmiotów gospodarczych o podjęcie kroków mających na celu przyspieszenie przygotowań. W ocenie Komisji wyjście Wielkiej Brytanii spowoduje niewątpliwie zakłócenia, w tym w łańcuchu dostaw i to niezależnie od tego, czy strony osiągną czy też nie porozumienie. W chwili obecnej nie ma pewności, czy zostanie ratyfikowane porozumienie przed 30 marca 2019 r.,  stąd apel KE, aby instytucje unijne, kraje członkowskie i firmy były przygotowane na każdy wariant. Nawet w przypadku osiągnięcia porozumienia, Wielka Brytania po wyjściu z UE nie będzie mogła korzystać z dotychczasowych przywilejów należnych członkom Unii i będzie traktowana jako kraj trzeci. W przygotowaniach należy uwzględniać dwa scenariusze:

– w przypadku ratyfikacji umowy wyjścia przed 30 marca 2019 r., prawo unijne wygaśnie w relacjach do i w Wielkiej Brytanii 1 stycznia 2021 r. po uwzględnieniu 21-miesięcznego okresu przejściowego,

– w przypadku braku porozumienia przed 30 marca 2019 r. nie będzie miał zastosowania okres przejściowy i prawo unijne w relacji z i Wielkiej Brytanii wygaśnie z dniem 30 marca 2019 r.  (źr.  CLECAT Newsletter 2018/028 – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet