2 lis 2016

2 lis 2016

KE chce uzyskiwać informacje od przedsiębiorców

Przez:

Sekcja: Aktualności

Ministerstwo rozwoju przypomina na swojej stronie internetowej, że 7 listopada 2016 r. zakończą się prowadzone przez Komisję Europejską konsultacje w zakresie nowego instrumentu Single Market Information Tool (SMIT). Ma ono ułatwić Komisji zbieranie informacji bezpośrednio od wybranych uczestników rynku, co docelowo może polegać na zobowiązaniu przedsiębiorców do przekazywania danych na wniosek Komisji Europejskiej.

Ministerstwo zwraca uwagę, że w przypadku takiego zobowiązania uczestników rynku do przekazywania informacji w ramach SMIT pojawiają się pytania odnośnie kosztów i korzyści dla przedsiębiorców, zwłaszcza MŚP. Komisja co prawda wyjaśnia, że będą brane pod uwagę koszty dla firm oraz ewentualne obciążenia administracyjne, ale nie można wykluczyć, że przygotowanie owych danych wymagać będzie ich opracowania, co w przypadku MŚP może być istotnym obciążeniem.

W związku z tym zachęcamy do przekazywania Państwa opinii bezpośrednio do Komisji – będzie to możliwe tylko przed terminem zamknięcia konsultacji, tj. do 7 listopada 2016 r. (Źr mr.gov.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet

W związku z wojną na Ukrainie apelujemy do członków PISiL z prośbą o dokonywanie odpraw celnych tranzytowych i eksportowych obejmujących pomoc humanitarną dla Ukrainy pro bono. Niech to będzie jeden ze składników wkładu branży TSL w pomoc niesioną naszym sąsiadom. (PISiL).