14 mar 2024

14 mar 2024

KAS zweryfikuje dostawy „konfliktowych minerałów”

Przez:

Sekcja: Aktualności

Krajowa Administracja Skarbowa zweryfikuje zachowanie należytej staranności w międzynarodowym łańcuchu dostaw „konfliktowych minerałów” – poinformowało 13 marca 2024 roku Ministerstwo Finansów. Chodzi o cynę, tantal, wolfram, ich rudy oraz złoto pochodzące z obszarów dotkniętych konfliktami (np. wojną) i obszarów wysokiego ryzyka – gdzie jest problem z zarządzaniem i bezpieczeństwem. Nowe narzędzia daje skarbówce projekt nowelizacji ustawy o KAS.

Zgodnie z projektem nowelizacji o KAS przyjętym we wtorek przez rząd, unijni importerzy „minerałów konfliktowych” będą musieli zagwarantować, aby wszystkie dostawy tych towarów pochodziły z odpowiedzialnych źródeł oraz z obszarów niekonfliktowych. Szefowi KAS zostaną przypisane zadania związane z wykonywaniem tzw. kontroli ex post wobec importerów na terytorium Polski. Chodzi o współpracę i wymianę informacji oraz sprawozdawczość i skuteczność unijnych przepisów. Unijni importerzy takich surowców mają obowiązek dochować należytej staranności w łańcuchu dostaw. Obowiązki obejmują m.in. weryfikowanie i dokumentowanie pochodzenia importowanych surowców oraz poddawanie się audytowi niezależnego podmiotu. Ich celem jest zapobieganie negatywnym skutkom związanym z pozyskiwaniem takich surowców

Kontrola będzie składać się m.in. z:

  • wezwania do okazania dokumentów, które potwierdzą spełnienie obowiązków,
  • badania dokumentacji i ewentualnie wezwanie do jej uzupełniania,
  • w przypadku stwierdzenia naruszeń – wezwania do przedłożenia planu działań naprawczych oraz ich przeprowadzenia,
  • weryfikacji oraz zakończenia kontroli – w przypadku, jeśli importer nie wypełnił obowiązków – nałożenie kary pieniężnej.

Projekt dostosowuje też polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących kontroli środków pieniężnych, które są wywożone lub wwożone do Unii Europejskiej. Celem jest zapobieganie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Zadania kontrolne będą wykonywały organy Krajowej Administracji Skarbowej. Obecnie organem właściwym do podejmowania czynności kontrolnych w zakresie przywozu i wywozu środków pieniężnych jest Straż Graniczna. ( Źródło: gov.pl z dn. 13.03.2024r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet