26 sty 2021

26 sty 2021

Francja– warunki wjazdu

Przez:

Sekcja: Aktualności

24 stycznia 2021 r. Francja, wprowadziła dodatkowe obostrzenia dla podróżujących.

Informacja dla podróżnych z Polski

1.Od niedzieli, 24 stycznia 2021 r. każda osoba od ukończenia 11 roku życia podróżująca do Francji samolotem lub promem z terenu państwa Unii Europejskiej, w tym Polski oraz Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, Saint-Martin, Szwajcarii i Watykanu jest zobowiązana do przedstawienia przewoźnikowi negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed rozpoczęciem podróży.

Kierowcy samochodów ciężarowych przypływający promem z Irlandii mogą w drodze wyjątku okazać negatywny wynik testu antygenowego wykrywającego białko N SARS-Co-V-2.Obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu nie dotyczy osób podróżujących drogą lądową, w tym kierowców samochodów ciężarowych, pasażerów autobusów i pociagów oraz osób podróżujących samochodem. Podróżni przybywający z terenu UE i wymienionych wyżej państw nie są też zobowiązani do poddania kwarantannie i wykonania ponownego testu po jej zakończeniu.

Wjazd z Wielkiej Brytanii do Francji

Z powodu pandemii COVID-19 obowiązuje ograniczenie ruchu osób z Wielkiej Brytanii do Francji. Przekraczać granicę mogą wyłącznie obywatele Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz obywatele innych państw którzy zamieszkują na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, albo muszą się przemieścić na teren Francji w niezbędnym celu wskazanym w załączniku do komunikatu o otwarciu granicy.

Warunkiem przekroczenia granicy osób od ukończenia 11 roku życia jest przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa, wykonanego co najwyżej 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Wyjątkiem są kierowcy samochodów zapewniających międzynarodowy transport towarów, którzy mogą okazać wynik testu genetycznego wrażliwego na wariant VUI-2020-12-01. Lista akceptowanych testów i wybranych laboratoriów znajduje się na tej stronie (w języku francuskim). Władze brytyjskie uruchomiły tymczasowe punkty wykonywania testów w pobliżu przepraw do Francji. Osoby podróżujące z Wielkiej Brytanii, których krajem docelowym jest Francja są zobowiazane do odbycia 7-dniowej kwarantanny i ponownego testu PCR po jej zakończeniu. Osoby podróżujące tranzytem bez zatrzymywania się na terenie kraju nie muszą poddawać się kwarantannie.

Podróżni przedstawiają wypełnioną deklarację dotyczącą braku symptomów lub kontaktu z osobami zarażonymi oraz oświadczenie uzasadniające podróż: https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestation-de-deplacement-et-de-voyage

Na autostradzie A26 w kierunku Calais i Dunkierki kierowcy samochodów ciężarowych mogą skorzystać z darmowych testów na obecność COVID-19 oferowanych przez francuską obronę cywilną. Poddanie się testowi nie jest obowiązkowe, a jego wynik nie powoduje konieczności przerwania podróży. Celem testów jest umożliwienie osobom zakażonym uniknięcia obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny przed powrotem z Wielkiej Brytanii.

Podróżni przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii drogą lotniczą, promem i pociągiem mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego do 72 godzin przed przybyciem.

  • Akceptowane są testy PCR, testy LAMP i test antygenowy (test przepływu bocznego).
  • Obowiązek dotyczy wszystkich przyjezdnych powyżej 11. roku życia.
  • Negatywny wynik testu nie zwalnia z obowiązku 10-dniowej izolacji po przybyciu z kraju nieznajdującego się na liście korytarzy podróży.
  • Wynik testu musi być przedstawiony w j. angielski, francuskim lub hiszpańskim. Nie będą akceptowane tłumaczenia.
  • Obowiązek nie będzie dotyczył m.in. kierowców ciężarówek przewożących towary oraz załóg samolotów, promów i pociągów oraz marynarzy.
  • Za brak testu na granicy może grozić kara w wysokości £ 500.
  • Operatorzy transportowi oraz linie lotnicze mają obowiązek sprawdzać czy pasażer posiada negatywny wynik testu przed przyjęciem pasażera na pokład.

Więcej informacji na temat sytuacji w Wielkiej Brytanii na stronie Ambasady RP w Londynie .oraz  Koronawirus – informacje na temat Francji. – Polska we Francji – Portal Gov.pl (źr.www.gov.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet