Elektroniczny rejestr akcjonariuszy
Wprowadzony niedawną nowelizacją Kodeksu spółek handlowych rejestr akcjonariuszy likwiduje akcje na okaziciela, które pozwalały akcjonariuszowi pozostać anonimowym. Posiadając nawet niewielką liczbę akcji można poznać dane wszystkich pozostałych akcjonariuszy, w tym także ich dane osobowe oraz adres korespondencyjny.
Od 1 marca 2021 r. akcje nie mogą posiadać formy dokumentu (tzw. obowiązek dematerializacji akcji) i muszą być zarejestrowane w rejestrze akcjonariuszy, który to z kolei może być prowadzony jedynie przez zewnętrzny, licencjonowany podmiot.
Istotą dematerializacji akcji jest całkowite wycofanie z obiegu gospodarczego dokumentów akcji, które dotychczas miały postać papierową, i zastąpienie ich zapisem elektronicznym.
Spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne miały obowiązek najpóźniej do 30 września 2020 r. (pierwotnie do 30 czerwca 2020 r., ale rozporządzenia COVID-owe wydłużyły ten termin właśnie do 30 września 2020 r.).
Dlaczego prowadzenie rejestru akcjonariuszy jest dla akcjonariuszy spółki kluczowy? Bowiem tylko i wyłącznie osoba wpisana do rejestru akcjonariuszy, który jest prowadzony przez wybrany przez spółkę podmiot, będzie posiadała przymiot akcjonariusza tejże spółki. W związku z czym, wszyscy ci, którzy nie złożyli dokumentów akcji w spółce, lub po 1 marca 2021 r. bezpośrednio w danym podmiocie, który prowadzi rejestr akcjonariuszy, albo ci wspólnicy, których spółki zaniechały dokonania szeroko rozumianej dematerializacji akcji – będą mieli bardzo poważne problemy z wykonywaniem swoim praw podmiotowym przysługującym im niegdyś – z dokumentu – akcji.
Nowelizacja wywołała także inny skutek finansowy dla spółek a mianowicie obecnie (od 2020 r.) każda ze spółek (akcyjna, komandytowo-akcyjna) ma obowiązek prowadzenia własnej strony internetowej i to dość rozbudowanej, bowiem musi się znaleźć na niej miejsce na komunikację z akcjonariuszami. Na takiej stronie zamieszcza się wszelkie wymagane przez przepisy prawa lub statut spółki ogłoszenia kierowane do akcjonariatu. ( Źródło: Prawo.pl dla LEX z dn. 23.08.2021 r./HW)