9 lut 2021

9 lut 2021

E-faktura w konsultacjach publicznych

Przez:

Sekcja: Aktualności

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającego e-fakturę. Ma to być ustandaryzowana forma dokumentu, przejrzysta i czytelna dla wszystkich użytkowników.

Podobne rozwiązania oferują trzy państwa Unii Europejskiej: Hiszpania, Portugalia i Włochy.

Podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40.

W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

Z perspektywy podatnika, e-faktura przyniesie wiele udogodnień:

Bezpieczeństwo: faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.

Przyspieszenie obrotu: dzięki działaniu za pośrednictwem bazy ministerstwa, zawsze będziemy mieli pewność, że faktura trafiła do kontrahenta.

Wygodę: e-faktury będą wydawane według jednego wzorca tak, że będą bardzo łatwe w użyciu.

Standaryzację: wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK stanie się dużo łatwiejsze.Ministerstwo Finansów przygotowało ustawę, która reguluje zasady wystawiania, posługiwania się i przechowywania e-faktury.Obecnie trwają konsultacje projektu ustawy, które potrwają do 23 lutego 2021 r.

Jednocześnie rozpoczęto konsultacje podatkowe schemy e-Faktury. Więcej informacji: można znaleźć pod linkiem  https://www.gov.pl/web/finanse/konsultacje-podatkowe—struktura-e-faktury 

Link do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw  (Źr.www.gov.pl-K.O.))

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet