19 paź 2022

19 paź 2022

Drogowe opłaty EETS bez technologii obejściowej

Przez:

Sekcja: Aktualności

Krajowa Administracja Skarbowa podała, że od 17 października Polska dołączyła do grona państw świadczących Europejską Usługę Opłaty Elektronicznej (EETS).

Oznacza to, że możliwe jest opłacenie przejazdu w państwach Unii Europejskiej posiadających elektroniczne systemy poboru opłat na podstawie tylko jednej umowy, z jednym dostawcą usługi EETS (European Electronic Toll Service), przy wykorzystaniu jednego urządzenia pokładowego (tzw. OBU, z ang. On Board Unit).

Na podstawie umowy zawartej z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej, dostawca EETS przejmuje część zadań w zakresie poboru opłaty. Dostawca zapewnia urządzenie pokładowe OBU, niezbędne do naliczenia oraz pobrania należnej opłaty za przejazd. Rozliczenie opłat odbywa się pomiędzy użytkownikiem OBU a dostawcą EETS oraz pomiędzy dostawcą EETS a Szefem KAS.

Ponieważ operator EETS sam oblicza należność za przejazd (z weryfikacją KAS) i bierze za to finansową odpowiedzialność, więc w przypadku użytkowników EETS kontrola obejmuje wąski zakres czynności: wyłącznie wyposażenie pojazdu w działające urządzenie pokładowe z prawidłowo wprowadzonymi parametrami samochodu (kategoria pojazdu i liczba osi). Wszelkie spory KAS wyjaśnia z operatorem EETS i on płaci ewentualne kary. – Dochodzi do nas coraz więcej sygnałów od naszych członków o nakładanych – ich zdaniem niesłusznie – karach za brak opłaconego myta. Przewoźnicy nie wiedzą, jak się przed tym bronić. Od operatora urządzeń dowiadują się, że problem leży po stronie KAS, zaś administracja skarbowa odbija piłeczkę twierdząc, że winne jest niesprawne urządzenie. A przewoźnik dalej zostaje z problemem sam – opisuje sytuację rzeczniczka Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Anna Brzezińska-Rybicka.

KAS podpisał pierwszą w Polsce umowę z dostawcą EETS 14 lutego 2022 roku z firmą Telepass. Procedura akredytacyjna zakończyła się w połowie października. Drugą umowę KAS podpisał 7 lipca 2022 roku z Toll4Europe i skarbówka informuje, że i ta procedura akredytacyjna zostanie wkrótce zakończona. (Źródło: Rzeczpospolita e -wydanie z dnia 17.10.2022 r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet