23 sty 2024

23 sty 2024

Czechy wprowadzają opłaty za autostrady w oparciu o poziom emisji CO2

Przez:

Sekcja: Aktualności

Od 1 marca 2024 r. Czechy , po Niemczech i Austrii, wprowadzą także nowe kryterium naliczania opłaty za przejazd autostradą , które będzie uwzględniało emisję CO2 pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, w ramach implementacji dyrektywy UE 2022 / 362.

W szczególności w nowym systemie kalkulacji taryf wprowadzono pięć klas emisji CO2, którego ogólnym celem jest promowanie zrównoważenia środowiskowego . Najwyższą stawką będzie objęta klasa emisyjna 1, natomiast najtańsza stawka dla klasy emisyjnej 5, zarezerwowana wyłącznie dla pojazdów zeroemisyjnych. Taki podział na klasy ma zatem na celu nagradzanie pojazdów niskoemisyjnych i zniechęcanie pojazdów o wyższych emisjach, przyczyniając się w ten sposób do ogólnej redukcji emisji CO2. Początkowo wszystkie pojazdy będą automatycznie klasyfikowane do 1. klasy emisji. Według wstępnych szacunków do tej kategorii będzie należeć ponad 90% pojazdów.

W przypadku pojazdów zarejestrowanych po 1 lipca 2019 r. zalecamy zapoznanie się z dokumentacją pojazdu (COC, CIF) i sprawdzenie detektorem klasy emisji spalin dostępnym na stronie https://mytocz.eu/pl/kalkulace-co2 czy pojazd kwalifikuje się do wpisu w klasie emisji z niższą stawką opłaty drogowej. ( Źródło: uominietransporti.it  z dn. 22.01.2024r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet