7 gru 2017

7 gru 2017

Coraz więcej podmiotów dołącza do listy sygnatariuszy w walce z handlem podróbkami

Przez:

Sekcja: Aktualności

Kontynuowana batalia przeciwko podrobionym towarom zyskała jeszcze jeden impuls po dołączeniu do akcji linii żeglugowych i dwóch głównych załadowców. Do listy sygnatariuszy, na której znajduje się już CMA CGM dołaczył APL będący własnością tego armatora podpisując document  Declaration of Intent to Prevent the Maritime Transport of Counterfeit Goods  będący inicjatywą Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC). W zeszłym miesiącu minął właśnie pierwszy rok od podpisania tego dokumentu przez pierwotnych sygnatariuszy, w tym Maersk, Kuehne & Nagel, Philip Morris i Unilever.

Deklaracja intencji (Declaration of Intents -DOI)  powstała po powołaniu przez ICC Business Action to Stop Piracy and Counterfeiting (BASCAP) i sporządzeniu raportu “identyfikującego globalnych załadowców jako kluczowych pośredników przez których przechodzą poważne ilości podrabianych towarów”.

Wczoraj do listy dołączył japoński producent samochodów Honda oraz francuski producent towarów luksusowych Longchamp.

OECD ocenia, że wartość podrobionych towarów osiagnęła w 2013 r. USD 461 mld (wzrost o 80% w stosunku do 2008 r.),  podczas gdy wg. BASCAP wartość ta plus wartość piractwa elektronicznego kształtuje się między USD 923 mld a 1,13 trn i przy utrzymaniu tego trendu może ulec podwojeniu do 2022 r.

DOI stanowi wspólną inicjatywę globalnych linii żeglugowych i właścicieli marek w celu zastopowania transportu podrabianych towarów statkami, a właśnie  shipping jest wykorzystywany przez przestępców jako kanał przerzutowy olbrzymich ilości podróbek.          (źr. www.theloastar.co.uk – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet