23 kwi 2021

23 kwi 2021

Bruksela przedłuża preferencje na import produktów medycznych

Przez:

Sekcja: Aktualności

Przedsiębiorcy, którzy sprowadzili spoza Unii Europejskiej produkty medyczne niezbędne do walki z pandemią, nie zapłacą do końca 2021 r. cła ani VAT od importu ‒ wynika z najnowszej decyzji Komisji Europejskiej.

Bruksela wydłużyła okres korzystania ze zwolnienia, bo poprzednia decyzja wykonawcza  w tej sprawie, podjęta jeszcze w listopadzie 2020 r., miała wygasnąć z końcem kwietnia br. Chodzi m.in. o testy pozwalające wykryć koronawirusa, wózki dla niepełnosprawnych, nosze i wózki do noszenia pacjentów, kombinezony i zestawy ochronne, skażony alkohol i środki odkażające, tekstylne maski na twarz.

Dzięki decyzji KE cła ani VAT importowego nie zapłaci do końca 2021 r. przedsiębiorca, który zawrze umowę na przywóz odpowiednich towarów medycznych z organizacją państwową (chodzi także o samorządy i szpitale) albo z organizacją charytatywną lub dobroczynną uznaną przez właściwe organy państwa członkowskiego (np. Polski). Z umowy między importerem a organizacją musi jednak jasno wynikać, że towary zostaną udostępnione lub użyte do walki z koronawirusem. (Źr.www.podatki.gazetaprawna.pl.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet