18 gru 2018

18 gru 2018

BREXIT – Wkrótce uruchomienie symulatora brexitowego dla przedsiębiorców

Przez:

Sekcja: Aktualności

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa przekazał informację o planach uruchomienia  symulatora brexitowego dla polskich firm, gdzie każdy przedsiębiorca będzie mógł uzyskać informacje nt. przewidywanych regulacji dla swego sektora, które pojawią się w chwili wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Ma to pomóc polskim przedsiębiorcom w przygotowaniu się do zmian związanych z opuszczeniem Wspólnoty przez Brytyjczyków.
Specjalny symulator brexitowy będzie dostępny na stronie internetowej biznes.gov.pl.

Przedsiębiorca po wybraniu określonych opcji dotyczących zakresu własnej działalności gospodarczej będzie mógł uzyskać informacje na temat regulacji, przewidywanych zmian w prowadzeniu działalności gospodarczej – zakres informacji  dotyczyć będzie ceł, kontroli granicznych, nowych wymogów fitosanitarnych, czy innych, które  są związane z przekroczeniem granicy ze Zjednoczonym Królestwem.

Wiceminister dodał: „dotąd mówiliśmy, że najgorszym scenariuszem dla Polski i Europy jest twardy brexit, czyli bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, gdzie natychmiast od kwietnia Wielka Brytania staje się państwem trzecim, ze wszystkimi tego konsekwencjami: ze względu na cła, kontrole graniczne, wszystkie kontrole fitosanitarne i inne tego typu obowiązki”. „Natomiast dzisiaj widzimy, że może być jeszcze gorzej – to znaczy chaos” – ocenił. Dodał także, że po stronie partnerów brytyjskich widać przede wszystkim brak zdecydowania, dlatego trzeba brać pod uwagę  zarówno brexit umowny od kwietnia 2019 roku, ale z okresami przejściowymi do końca 2020 r., jak i twardy.         (źr.www.gospodarkamorska.pl – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet