Biała Księga życzeń Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania chce wyjść z Unii, ale z zachowaniem wielu dotychczasowych praw, jako kraj „stowarzyszony”.
Propozycje premier May znane jako plan z Chequers wywołały w ostatnich dniach polityczną burzę w Wielkiej Brytanii i są krytykowane jako zbyt ustępliwe wobec UE. Wielka Brytania chce zaproponować Unii zawarcie na czas po Brexicie „umowy stowarzyszeniowej”, która obejmie „strefę wolnego handlu” dla towarów, luźniejsze porozumienie dotyczące usług finansowych oraz partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa i stałe członkostwo w wielu unijnych agencjach .
Biała księga będąca efektem kompromisu zawartego w zeszłym tygodniu w ramach brytyjskiego rządu to tzw. „miękki Brexit”, w ramach którego nie dochodzi do pełnego zerwania Wielkiej Brytanii z unijną strefą wolnego handlu.
Biała Księga potwierdza plan Wielkiej Brytanii dotyczący uproszczonego systemu celnego , w ramach którego pobierano by cła na granicy z Unią dla towarów przeznaczonych na rynek UE, przy jednoczesnym stosowaniu ceł brytyjskich na towary przeznaczone na rynek w Wielkiej Brytanii. System miałby podlegać „stopniowemu” wdrażaniu, przy czym zarówno Wielka Brytania, jak i Unia będą miały czas na przygotowania.
Wg. krytyków propozycji planowane porozumienie celne z UE pozbawiłoby Wielką Brytanię swobody w negocjacjach przyszłych umów handlowych z USA, Chinami czy innymi krajami spoza UE. (DA)