8 lip 2019

8 lip 2019

Analiza rynku transportu drogowego przez TIM Consult

Przez:

Sekcja: Aktualności

Zgodnie z najnowszą miesięczną analizą opublikowaną przez TIM Consult – niemieckiego dostawcę oprogramowania logistycznego w chmurze, Transporeon – w maju br. roku odnotowano najwyższy od dekady wzrost potencjału na europejskim rynku spotowym dla ładunków całopojazdowych do nowego poziomu.

Dyrektor zarządzający Oliver Kahrs ujawnił, że po wzroście o 31,4% w pierwszym kwartale 2019 r. w stosunku do poprzedniego okresu trzymiesięcznego w czwartym kwartale (IV kw.) w 2018 r.,  wskaźnik zdolności logistycznej konsultantów wzrósł o kolejne 12% w maju w porównaniu z poprzednim miesiącem. Ponadto, zwrócił uwagę, że zdolności produkcyjne wzrosły z miesiąca na miesiąc od czerwca 2018 r., a trend przyspieszył od początku roku. Może to być pierwszy wskaźnik spadku koniunktury na europejskim rynku spotowym z pełnym obciążeniem.

Kahrs zwrócił uwagę, że normalne zachowanie rynku, gdy moce produkcyjne były na tak wysokim poziomie, spowodowałoby spadek cen, ponieważ firmy przewozowe z pustymi samochodami ciężarowymi będą próbować wypełnić te pojazdy. Jednak wskaźnik cen TIM Consult wykazał, że stopy dobrze się trzymały i zareagowały powoli na wzrosty zdolności.

Podczas gdy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy (kwiecień i maj 2019 r.) odnotowano spadek cen, pozostały one i tak na dość wysokim poziomie. Komentując tę ​​tendencję w poprzednim kwartale,  Kahrs powiedział, że przewoźnicy w ciągu ostatnich kilku lat nauczyli się, aby nie reagować zbyt szybko na rynku kasowym. Innym możliwym czynnikiem było to, że wielu spedytorów przewoziło swoje towary na rynku kontraktowym, a nie na rynku kasowym.

Wracając do perspektywy, Kahrs zauważył: „Oczekujemy, że ceny będą nadal reagować na wyższe moce, wskazując na niższe poziomy (w cenach) w ciągu najbliższych kilku miesięcy”.

Źródło:https://www.lloydsloadinglist.com/freight-directory/news/Available-European-truckload-capacity-rises-to-new-decade-high/74593.htm#.XR9vbHduKpx/  Newsletter Clecat 2019/22-HW

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet