7 cze 2017

7 cze 2017

Alphaliner o rynku transportu kontenerowego

Przez:

Sekcja: Aktualności

Agencja Alphaliner przewiduje, że w bieżącym roku światowe przeładunki w terminalach morskich wzrosną o 4,6%  wyprzedzając o dwie trzecie poprzednie prognozy. Wpływ na to miały dobre wyniki w I kwartale tego roku, gdy przeładunki w portach wzrosły o 5,8%.

Największy wzrost  wolumenu odnotowały terminale w Afryce, Azji Południowej i Ameryce Łacińskiej, dobre wyniki uzyskały też porty Północnej Europy i Ameryki Północnej, gdzie wzrost wyniósł ponad 6 %.
Wg. ekspertów Alphaliner  na rynku nadal widoczna jest nadpodaż tonażu, ale już niedługo rynek winien osiągnąć stan równowagi. Według szacunków pojemność floty powiększyła się w stosunku do zeszłego roku o 918 tys. TEU, osiągając zdolność przewozową 19,93 mln TEU, o 4,8% większą niż rok temu.

Wzrost ten jest efektem powrotu do eksploatacji „nieaktywnych” kontenerowców – pod koniec października ich pojemność wynosiła 1,59 mln TEU, w maju tego roku tylko 0,5 mln TEU. Obecnie kontenerowce bez pracy stanowią już tylko 2,5% światowej floty, w zeszłym roku stanowiły one aż 7,8%.
(źr. www.gospodarkamorska.pl – DA

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet