19 mar 2019

19 mar 2019

ADR Tool 2019 Dangerous Goods – aplikacja mobilna o towarach niebezpiecznych

Przez:

Sekcja: Aktualności

 ADR Tool 2019 Dangerous Goods to już trzecia edycja bardzo popularnej w Europie i cenionej na całym świecie aplikacji mobilnej o towarach niebezpiecznych ADR, dostępnej w Google Play (system operacyjny Android). Udoskonalona, z nowymi funkcjami, przewyższająca poprzednią wersję (ADR Tool 2017 free), która, dla przypomnienia, została pobrana ponad 50.000 razy, w ponad 150 krajach świata, notując bardzo dobre oceny, komentarze i rekomendacje od użytkowników m.in. kierowców zawodowych, spedytorów czy doradców DGSA z całego świata.

Komu apka może pomóc?

Użytkownikami aplikacji są głównie specjaliści z branży TSL (kierowcy zawodowi, spedytorzy, dyspozytorzy, specjaliści ds. obsługi klienta, sprzedaży, pracownicy magazynu), ale też doradcy ADR (DGSA), pracownicy służb celnych, kontrolnych, ratowniczych, auditorzy czy wykładowcy.

Jako że interfejs aplikacji został przetłumaczony na 26 języków (ciekawostka – w tym np. język tajski) oraz zawiera Prawidłowe Nazwy Przewozowe w 23 językach europejskich (wersja premium), a przepisy szczególne w 16 językach (wersja premium), aplikacja jest istotną przewagą konkurencyjną oraz doskonałą pomocą dla firm np. zatrudniających kierowców z różnych krajów, operatorów logistycznych z oddziałami w wielu krajach europejskich czy firm przewozowych o zasięgu europejskim.

Jakie korzyści dla użytkownika?

Aplikacja w prosty i szybki sposób daje możliwość identyfikacji towaru niebezpiecznego po numerze UN (nr UN), Prawidłowej Nazwie Przewozowej (PNP) czy numerze rozpoznawczym zagrożenia (kod Kemlera), przedstawia podstawowe informacje o towarze niebezpiecznym z Tabeli A Umowy ADR, także w formie zinterpretowanej, prezentując wyniki na czterech dedykowanych ekranach informacyjnych w zależności od potrzeb użytkownika (typy ekranów: Tabela A, Uproszczony, Kierowca, Incydent).

Użytkownik jest w stanie w bardzo łatwy i intuicyjny sposób sprawdzić czy na pojeździe np. z załadowanymi dwudziestoma towarami niebezpiecznymi w określonych ilościach, muszą być otwarte tablice barwy pomarańczowej (aplikacja wyliczy ilość punktów dla Nr UN oraz zsumuje ilości oraz punkty per każdą kategorię transportową), jakie jest wymagane ogólne i indywidualne wyposażenie (w tym gaśnice) czy towar niebezpieczny jest towarem dużego ryzyka, jakie ma właściwości niebezpieczne czy stan skupienia (ciecz, ciało stałe, gaz), a nawet zapoznać się ze źródłowymi przepisami szczególnymi, CV, S, V dotyczącymi danego towaru niebezpiecznego (w wersji premium w 16 językach europejskich).

Aplikacja przedstawia w przejrzysty sposób interpretację przewozu przez tunele (również przez Eurotunel), informacje potrzebne do stosowania wyłączenia wg 1.1.3.6 ADR (ilości załadowane na jednostkę transportową) jak również wyłączeń LQ i EQ, czy też wskazuje limity dla towarów niebezpiecznych dużego ryzyka i wiele innych.

Jak apka pomaga w codziennej pracy?

Aplikacja może być pomocna przy wystawianiu dokumentu przewozowego (np. CMR), gdyż prezentuje Prawidłowe Nazwy Przewozowe oraz nazwy opakowań w 23 językach europejskich (wersja premium), lub zweryfikowaniu czy podstawowe zapisy na dokumencie przewozowym są prawidłowe. Umożliwia także pobranie wprost ze strony UNECE i zachowanie na urządzeniu mobilnym użytkownika pisemnej instrukcji dla kierowcy w jednym z 25 języków jak również wyeksportowanie listy ładunkowej do pliku csv lub excela (w celu łatwego gromadzenia danych o przewiezionych towarach niebezpiecznych niezbędnych do sporządzenia sprawozdania ADR).

Wielojęzykowość aplikacji (MENU apki oraz Nazwy Przewozowe) może pełnić również funkcję swoistego tłumacza, umożliwiając i ułatwiając użytkownikowi bezpośrednią komunikację za granicą np. z kierowcą, spedytorem, załadowcą czy nawet ze służbami kontrolnymi, poprzez np. pokazanie informacji w wybranym języku na ekranie swojego urządzenia.

Korzystając z aplikacji, użytkownik ma natychmiastowy dostęp do podstawowych informacji ADR na swoim urządzeniu mobilnym (smartfon, tablet), offline, w każdym miejscu i czasie, zawsze pod ręką (np. w momencie załadunku, w magazynie, na miejscu kontroli lub zdarzenia, podczas rozmów handlowych, operacyjnych, analizy zapytania klienta czy zlecenia transportowego, na szkoleniu, w przygotowaniach do testów czy egzaminów, w domu jak i w pracy).

https://adr-tool.com/

W nieco uproszczonej formie, bezpłatny i pełny dostęp do bazy ADR 2019 znajduje się na platformie internetowej https://adr-tool.com/ (strona jest przystosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych). Serwis daje możliwość zweryfikowania konieczności założenia tablic pomarańczowych dla wybranego towaru niebezpiecznego (nr UN) wraz z wynikową informacją o towarze dużego ryzyka. W zależności od preferencji, dane wyświetlane są na dwóch ekranach tj. Tabeli A Umowy ADR lub ekranu uproszczonego. Umożliwiona została opcja szybkiego drukowania informacji dotyczących wybranego Nr UN. Zawartość bazy jest taka sama jak w aplikacji mobilnej ADR Tool 2019 Dangerous Goods, natomiast interfejs użytkownika, Prawidłowe Nazwy Przewozowe oraz dane bazy są przedstawiane w języku angielskim.

Facebook: ADR Tool & IMDG Tool

Uzupełnieniem oferowanych narzędzi jest również fanpage apki prowadzony na facebook’u (ADR Tool & IMDG Tool). Na tej edukacyjno-informacyjnej platformie można znaleźć wiele ciekawych artykułów z obszaru towarów niebezpiecznych publikowanych przez wiodących doradców DGSA czy praktyków, ciekawostek, bieżących informacji, praktycznych casów, incydentów, przepisów prawnych, porad czy informacji, również o samej aplikacji (aktualizacje, konkursy, promocje itd.).

Podsumowanie

Narzędzia ADR Tool (aplikacja mobilna, platforma internetowa, fanpage) poszerzają wiedzę z obszaru towarów niebezpiecznych, tym samym wpływając na bezpieczeństwo procesu transportowego, ułatwiają i wspierają użytkownika w codziennej pracy, dając szybkie pierwsze spojrzenie na wybrany towar niebezpieczny. Pomagają w bieżących decyzjach przy identyfikacji towaru niebezpiecznego, otwieraniu tablic pomarańczowych (wyliczeniu punktów), korzystaniu z wyłączeń, organizacji transportu, wypełnieniu dokumentu przewozowego, kontroli zapisów i dokumentów oraz wyposażenia pojazdu czy ogólnych informacji pomocnych na miejscu zdarzenia z towarem niebezpiecznym – narzędzia pomocne i wygodne w pracy zarówno dla początkujących jak też i profesjonalistów.

Wszystkich zadowolonych użytkowników darmowej aplikacji ADR Tool 2017 free czy fanpage’a zachęcamy do przekazania dobrowolnych datków na rzecz STOWARZYSZENIA POMOCY DZIECIOM Z CHOROBAMI NEREK (nefrologiadziecieca.pl), jak również przekazywania 1% podatku w rocznym rozliczeniu PIT (NUMER KRS: 0000243985).

 

Opisane narzędzia można wyszukać oraz pobrać klikają na poniższe linki – zapraszamy do korzystania:

https://www.facebook.com/ADR.Tool.IMDG.Tool/

(op.JB)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet