06.02.2025 – on line – „Import towarów w praktyce”– szkolenie dla spedytorów i agencji celnych
Temat: „Import towarów w praktyce”– szkolenie dla spedytorów i agencji celnych
Termin: 06.02.2025 on line, godz. 9,00-15,00
Miejsce: on line via aplikacja Microsoft Teams
Forma zajęć: interaktywna: prezentacja multimedialna, ćwiczenia, studia przypadków, wymiana doświadczeń, odpowiedzi na pytania i wyjaśnianie wątpliwości, dyskusja.
Trener prowadzący:
Piotr Czerkawski ekspert w zakresie zarządzania ryzykiem celnym oraz obrotu towarowego z zagranicą, posiada praktyczną wiedzę oraz doświadczenie z zakresu kontroli organów celno-skarbowych.
Posiada 30 letnie doświadczenie w organach celnych: w tym jako Naczelnik Wydziału Zarządzania Ryzykiem w Izbie Celnej we Wrocławiu, Kierownik Referatu Analizy Ryzyka i Międzynarodowej Wymiany Informacji w Dolnośląskim Urzędzie Celno-Skarbowym.
Trener wykładowca w ramach KAS (Krajowa Administracja Skarbowa). Uczestnik zespołów zadaniowych w ramach tworzenia systematyki obszarów oraz metod reakcji na ryzyka oraz członek zespołu tworzącego instrukcję analityczną dla Służby Celnej – w ramach struktur Ministerstwa Finansów. Obecnie przedsiębiorca i certyfikowany trener biznesu.
Od 2006 roku prowadzi szkolenia dla biznesu, w których uczestniczyło ponad 3000 osób oraz dla administracji publicznej, w których uczestniczyło ponad 2000 funkcjonariuszy celnych, pracowników administracji skarbowej oraz resortu Ministerstwa Finansów.
Cena szkolenia: dla zrzeszonych PLN 850+23 % vat/ os , dla niezrzeszonych PLN 1.050 + 23 % vat
Zgłoszenia prosimy kierować na adres t.janczewska@pisil.pl podając imię, nazwisko i adres e-mail uczestnika oraz dane płatnika i adres e-mail do przesłania faktury, w terminie do 30.01.2025.
Szkolenie odbędzie się przy min 10 zgłoszeniach. (TJ)
Cel szkolenia: poznanie procedur celnych w szczególności ich przydatności praktycznej w prowadzonej działalności gospodarczej między innymi dot. postępowania w trakcie obejmowania towarów procedurą dopuszczenia do obrotu oraz w okresie po zwolnieniu towarów. Właściwe wypełnianie i posługiwanie się odpowiednimi dokumentami w trakcie odprawy celnej oraz po zwolnieniu towaru w tym korekta zgłoszeń celnych. Właściwa reakcja na komunikaty w systemie ICS oraz inne informacje od organów celnych – mogą znacznie skrócić dostawę towaru do końcowego odbiorcy.
Grupa docelowa: pracownicy firm spedycyjnych. Także osoby nadzorujące pracowników, komórki odpowiedzialne na operacje celne. Szkolenie także będzie bardzo przydatne dla osób zamierzających pracować jako przedstawiciel celny (przyszły agent celny).
Korzyści/umiejętności jakie nabędzie osoba szkolona: praktyczne wskazówki jak korzystać z procedury dopuszczenia do obrotu, jak zgłaszać towary do odprawy, jak sporządzać i kompletować niezbędną dokumentację. Uczestnicy nabywają umiejętność komunikacji z organami celnymi i przedstawicielami celnymi. Umiejętność wypełniania i kompletowania dokumentów niezbędnych dla odprawy celnej towarów. Nabycie praktycznej wiedzy jak postępować w sytuacjach kryzysowych np. w trakcie zatrzymania towaru, w trakcie kontroli itp.
PLAN SZKOLENIA
6 godzin (9.00-15.00)
1.Wprowadzenie – słowniczek pojęć istotnych przy imporcie towarów
2.Obowiązki uczestników obrotu towarowego z zagranicą (bezpieczny łańcuch dostaw), w tym obszary ryzyka towarzyszące operacjom celnym
2.1.Eksporterzy, Importerzy,
2.2.Przedstawiciel celny
2.3. Magazynujący towary, Przewoźnicy, Spedytorzy i inni operatorzy
2.4. Ćwiczenia
3.Procedura celna – dopuszczenie do obrotu
3.1.Niezbędne dokumenty
3.2. Przedstawienie towaru
3.3. Zgłoszenie towaru
3.4. Kontrola i weryfikacja dokumentów
3.5. Dług celny i odpowiedzialność za jego powstanie
3.6. Korekta i unieważnienie zgłoszenia
3.7. Ćwiczenia
- Wypełnianie zgłoszeń celnych w systemie ICS
4.1. Kluczowe dane w zgłoszeniu celnym
4.2. Komunikaty i ich obsługa
4.3. Dokumentacja towarzysząca (transport, pochodzenie, wartość, inne)
4.4. Analiza ryzyka a kod celny towaru
4.5. Przykładowe ograniczenia ekonomiczne na przykładzie systemu ISZTAR4 (cła, antydumping, inne)
4.6. Przykładowe ograniczenia pozaekonomiczne na przykładzie systemu ISZTAR4 jak również aktów prawnych obowiązujących w UE
- Sankcje powiązane z nieprzestrzeganiem regulacji prawnych dot. obrotu towarowego z zagranicą
5.1.Karne – omówienie, ćwiczenia
5.2.Administracyjne- omówienie, ćwiczenia